Otomatik kapı resetleme oluşan arızalar sonucun da oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Otomatik kapılar, elektronik bir sistem ile çalışan cihazlardır. Bu nedenle bazen arıza durumları ile karşı karşıya kalınması mümkündür. Otomatik kapıların motorlarında bir arıza oluşabilir. Ayrıca kumandalarda yaşanan temazsızlık sorunları ya da pil yetersizliği gibi durumlarda da otomatik kapıların açılıp kapanmasında problem yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi arızalarda kullanıcılar bazı adımları takip ederek sorunu kolaylıkla çözebilirler.  Örneğin; elektrik hattı kontrol edilebilir, kumanda pil değişimi yapılabilir, yedek kumanda ya da manuel güç düğmesi kullanılabilir. Bu adımları takip ettiğiniz halde sorun çözülemiyor ise cihazı resetlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak sorunun ciddi bir arıza olduğunu düşünüyorsanız mutlaka işinin ehli yetkili kişilerden teknik destek talep etmelisiniz.

Otomatik Kapı Resetleme Nasıl Yapılır?

Otomatik kapınızı resetleyerek bazı önemsiz arıza durumlarını giderebilirsiniz. Ancak resetleme işlemi marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak aşağıdaki adımları takip ederek resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Adımları takip ederken farklı bir durum  ya da sistemle karşılaşır iseniz, cihaz kullanım kılavuzunuzu takip ederek ya da firmamız ile iletişime geçerek modelinize uygun resetleme işlemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Öncelikle otomatik kapınızın güç kaynağını kesin. Güç kaynağı anahtarı ya da fişini çekerek bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Manuel güç tuşunu kullanarak otomatik kapınızı açın. Kapınızın manuel açma kolu ya da butonunu kullanarak açabilirsiniz. Bunlardan herhangi birine sahip değil iseniz güç kaynağını kestiğinizden emin olduğunuz kapınızı eliniz ile iterek açabilirsiniz. 
  • Kontrol panelinizde yer alan reset tuşuna basarak otomatik kapınızı sıfırrlayın. 
  • Otomatik kapınızı sıfırladıktan sonra, güç kaynağını yeniden devreye sokarak kapınızı otomatik olarak çalıştırın. Bunun için kontrol panelinde yer alan yeniden başlatma düğmesini kullanın. 
  • Son olarak kapınızın resetleme işlemi tamamlandıktan sonra normal modda çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yeniden açıp kapayın. 

Otomatik Kapı Hangi Durumlar da Nasıl Resetlenir?

Otomatik kapınızda herhangi bir arızası olmamasına rağmen küçük bir takılma problemi yaşıyorsanız, kapınızdan ani ve olağan dışı sesler duyuyorsanız, kumandanın pili ve sensöründe problem olmamasına rağmen kumanda ile temassızlık sorunu yaşıyorsanız ya da cihaz çalışmasına rağmen açma-kapama işlemlerinden herhangi birinde sorun yaşıyorsanız, kapınızı resetleyebilirsiniz. Bunlara benzer basit gibi görünün sorunlarda otomatik kapınızı resetleyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer arıza devam ediyor ya da bahsettiklerimizden daha büyük arızalar yaşıyorsanız, hiçbir müdahalede bulunmadan derhal yetkili servis ile görüşün.

Otomatik Kapı Resetlendikten Sonra Arıza Devam Ediyor, Ne Yapmalıyım?

Otomatik kapı arızalarının bazıları resetleme işlemine rağmen çözümlenemeyebilir. Bu durum arızanın düşündüğünüzden daha ciddi olduğunun göstergesidir. Kullanıcıların, tüm otomatik kapı arızalarını kendi başlarına tespit etmeleri olanaksızdır. Bu nedenle yukarıda izlediğiniz adımlara rağmen sorunun ne olduğunu bulamıyor ve resetleme yapmanıza rağmen otomatik kapıyı hala kullanamıyorsanız mutlaka teknik destek almanız gerekmektedir. Aksi halde geri dönülemez arızalara sebebiyet verebilir, maliyeti artırabilirsiniz. Uzman kişiler tarafından yapılan arıza tespiti sonucunda sorununuzun ne olduğu en kısa sürede anlaşılacak ve çözüme kavuşturulacaktır. Bu durum güvenliğiniz ve cihazınızın verimini kaybetmemesi açısından oldukça önemlidir.